Lastik toplu iş sözleşmesinde yüzde 69 zam teklifi reddedildi

KOCAELİ – Lastik-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Pirelli, Brisa, Prometeon fabrikalarında çalışan ve 6 bin işçiyi ilgilendiren 2024-2025 dönemi toplu iş sözleşmesi görüşmeleri devam ediyor. Görüşmelerin yedincisi bugün sendikaya ait Kocaeli’deki Tryp by Wyndham adlı otelde gerçekleştirildi. Bu toplantıda işveren tarafı yüzde 69 zam teklifinde bulundu. Teklif, sendika yönetimince reddedildi.

SENDİKA YÖNETİCİLERİ VE İŞVEREN TEMSİLCİLERİ KATILDI

Görüşmelere; Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı ve yönetimi, işveren tarafından Brisa Fabrikası İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Tuğba Gök Nam, İnsan Kaynakları Direktörü Neslihan Eroğlu, Çalışma İlişkileri Müdürü Murat Şahin, Prometeon Fabrikası İnsan Kaynakları Direktörü Okan Vural, Personel Müdürü Ayça İnaltekin, Endüstriyel İlişkiler Müdürü Yakup Elbüken, Pirelli Fabrikası İnsan Kaynakları Müdürü Francesca Ballabene, Personel Şefi Zafer Ejderoğlu katılım sağladı.

TOPLAM 49 MADDE GEÇTİ

Toplantı sonrası Lastik İş Genel Başkanı Aladdin Sarı, şu bilgileri verdi: “Toplu sözleşmenin bitirilmesi iradesiyle oturmuş olmamıza rağmen ücret konusunda anlaşamadık. Diğer konularla ilgili baktığımız zaman şu ana kadar toplu sözleşmede 59 maddemiz var, bugün 11 madde geçtik toplamda 49 madde geçmiş olduk. Destekte 4 tane madde geçtik ve toplamda 29 madde geçmiş olduk. Sürekli sosyal yardımlarda anlaşma sağladık.

‘ASLA KABUL ETMEYİZ’

Üretim maddelerinde yüzde 120 ile yüzde 300 arasında anlaşma sağlandı. Aynı şekilde destekte de yüzde 120 ile yüzde 350 oranında bir anlaşma sağlandı. Ücret konusunda yüzde 69 oranına geldiler ve bizim asla kabul edebileceğimiz bir rakam değil. Bunu daha öncesinde de kendilerine ifade etmiştik. Tabii ki bizim de sinirlerimiz gerildi.”

SENDİKANIN TOPLU SÖZLEŞME TASLAĞI NASILDI?

Lastik-İş Sendikası’nın toplu sözleşme taslağında destek işçilerinin sosyal hakları için yüzde 300 ile 400 arasında artış, üretim işçisinin ilk 6 ay yüzde 100, ikinci 6 ayı enflasyon artı enflasyon, üçüncü 6 ay enflasyon artı enflasyon 2 puan, dördüncü 6 ay enflasyon artı enflasyon artı 2 puan, vergi ve asgari ücret koruması istendi.

Öte yandan üretim işçisi için yüzde 111,40, destek işçilerine ise yüzde yüz 170 oranında zam öngörülmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x